Main Navigation Section Navigation Main Content

Yönetim Kurulu

Cengiz Solakoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı (Bağımsız Üye)

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına Beko Ticaret A.Ş.'de satış elemanı olarak başlamıştır. 1969 yılında Bölge Satış Müdürü, 1975 yılında Genel Satış Müdürü ve 1977 yılında Şirket Genel Müdürü olarak görev almıştır. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu'na ait Atılım Şirketi'nin Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sisteminin Güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de yürüttükten sonra 2002 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. Aralıksız 37 yıl Koç Topluluğunda çalışan Solakoğlu, 60 yaş uygulaması nedeniyle emekliye ayrılmıştır. 1907 Fenerbahçe Derneği ve Eğitim Gönülleri Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Solakoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından 2003 yılının Sivil Toplum Önderi seçilmiştir. Solakoğlu, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Mustafa Yaşar Serdengeçti (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

Mustafa Yaşar Serdengeçti, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nden mezun olmuş, aynı yıl Deva Holding Finansal Kontroller bölümünde çalışma hayatına başlamıştır.1992-1998 yılları arasında İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 1998-2004 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yapmış, Yıldız Holding’in dış ticaret şirketinin kurulmasına ve 12 yıl içerisinde 106 ülkeye 180 milyon Amerikan Dolarlık ihracatın yapılmasını sağlamıştır. 2004-2006 yılları arasında Yıldız Holding şirketlerinin nakliye ve depolama operasyonlarının birleştirilmesinde rol oynamış ayrıca Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. 2005-2010 yılları arasında Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin yeniden yapılanmasında görev almış, yeni vizyonun hayata geçirilmesi ve sektörün önemli kuruluşlarından birisi haline getirilmesi süreçlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştir. 2008-2010 yılları arasında Yıldız Holding bünyesinde modern kanal satış sürecinin konsolide edilmesini gerçekleştirmiş ve Pasifik Tüketim Ürünleri A.Ş.’yi kurmuştur. 2010 yılında Yıldız Holding Perakende Grubu Başkanlığı görevini üstlenen Mustafa Yaşar Serdengeçti, aynı zamanda Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir.

Murat Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1959 yılında doğan Murat Ülker, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurtdışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı. Bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı. Murat Ülker, gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, "Dikey Entegrasyon" modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir. Murat Ülker, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

Ali Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1969 yılında doğan Ali Ülker, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Grup Başkanlığına atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Ülker aynı Zamanda Global İnovasyon ve Kalite Grup Başkanı görevini de üstlenmiş durumdadır. Ali Ülker, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Halil Cem Karakaş (Yönetim Kurulu Üyesi)

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı (CFO), Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıdadışı Şirketler Murahhas Azasıdır. Dr. Karakaş, Ocak 2010’dan beri Yıldız Holding’in Mali İşler Başkanı (CFO) ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Orta Doğu, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük gıda şirketi olan Yıldız Holding’in gıdadışı sektörlerdeki iştiraklerini de Dr.Karakaş yönetmektedir. Yüzden fazla tamamlanmış işlem tecrübesiyle Dr. Karakaş M&A ve şirket yeniden yapılandırmalarında Türkiye’nin önde gelen uzmanıdır. Yıldız Holding’ten önce Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Erdemir Grubu’nun Grup Finans Yönetici (CFO) ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Karakaş, 2001-2006 yılları arasında Türkiye’nin en büyük özel emeklilik kuruluşu ve kurumsal yatırımcısı olan OYAK’ta ve Birleşme ve Satınalmalar Bölümü’nü yönetmiştir. Bu dönemde aynı zamanda Türkiye’nin bazı önde gelen şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaparken, Oyak Konut’un da Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. Dr. Karakaş çalışma hayatına Koç Holding’te başlamıştır. Dr. Karakaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden iş idaresi alanında lisans, Massachusetts Institute of Technology’den finans alanında yüksek lisans ve İstanbul Üniversitesi’nden de finans alanında doktora unvanına sahiptir.

Ersin Taranoğlu (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)

1953 yılında Konya’da doğmuş olan Ersin Taranoğlu ilköğrenimini İstanbul ve Bingöl’de, ortaöğrenimini Bingöl ve Konya’da, lise öğrenimini Konya, İzmir ve Sakarya’da tamamlamıştır. 1975 yılında Sakarya Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümünden mezun olmuştur. 1977-1982 yılları arasında özel sektörde yönetici olarak görev yapmıştır. 1982-1987 arasında serbest ticaret ile uğraşan Sn Taranoğlu, 1987 yılında ilk kez milletvekili seçilmiştir. 18., 19., 20. ve 21. dönemlerde Sakarya milletvekili olarak mecliste bulunmuş, 53. hükümette Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, 55. hükümette Orman Bakanlığı yapmıştır. Halen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olan Ersin Taranoğlu, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Bendevi Palandöken (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)

1949 yılında Malatya’da doğmuş olan Bendevi PALANDÖKEN, 1965 yılında Denetim Kurulu üyeliğine seçildiği Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği’nde 1978-1984 yılları arasında Başkanvekilliği görevini yapmış, 1984 yılında Dernek Başkanlığına seçilmiş ve bu tarihten itibaren Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Palandöken, 1978 yılında kurduğu Ankara Bakkallar Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Başkanlığını da halen yapmaktadır. Bendevi Palandöken, 1984 yılında Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesinin ardından Başkanvekilliği görevinde bulunmuş, 1990 yılında yapılan genel kurulda Federasyon Başkanlığına seçilmiş ve bu görevini de halen devam ettirmektedir. 1996 yılında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) yönetim kurulu üyeliğine seçilen Palandöken 1999 yılında seçildiği Başkanvekilliği görevinin ardından, 2007 yılından bu yana Konfederasyon Genel Başkanlığı yapmaktadır. Bendevi Palandöken, Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkârlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Eş Başkanlığı (AB-TR KİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, TC Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.