Main Navigation Section Navigation Main Content

Yönetim Kurulu

Cengiz Solakoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı (Bağımsız Üye)

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına Beko Ticaret A.Ş.'de satış elemanı olarak başlamıştır. 1969 yılında Bölge Satış Müdürü, 1975 yılında Genel Satış Müdürü ve 1977 yılında Şirket Genel Müdürü olarak görev almıştır. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu'na ait Atılım Şirketi'nin Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sisteminin Güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de yürüttükten sonra 2002 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. Aralıksız 37 yıl Koç Topluluğunda çalışan Solakoğlu, 60 yaş uygulaması nedeniyle emekliye ayrılmıştır. 1907 Fenerbahçe Derneği ve Eğitim Gönülleri Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Solakoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından 2003 yılının Sivil Toplum Önderi seçilmiştir. Solakoğlu, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Mustafa Yaşar Serdengeçti (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

Mustafa Yaşar Serdengeçti, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nden mezun olmuş, aynı yıl Deva Holding’de çalışma hayatına başlamıştır. Askerlik hizmetinin ardından 1985 yılında Yıldız Holding’de çalışmaya başlamıştır. 1992-1998 yılları arasında İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 1998-2004 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yapmış, Ülker grubunun dış ticaret şirketinin kurulmasına ve 12 yıl içerisinde 106 ülkeye 180 milyon Dolarlık ihracatın yapılmasına katkı sağlamıştır. 2004-2006 yılları arasında Ülker grubu şirketlerinin nakliye ve depolama operasyonlarının birleştirilmesi ve outsource edilmesi projesini yürütmüştür. 2005-2010 yılları arasında Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin yeniden yapılanmasında görev almış, yeni vizyonun hayata geçirilmesi ve sektörün önemli kuruluşlarından birisi haline getirilmesi süreçlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştir. 2011 yılında Şok Marketler Zinciri'nin Migros Grubu'ndan satın alınmasından sonra yeni yönetimi ve yol haritasını oluşturmuştur. Daha sonra UCZ Marketleri'nin satın alınması, organizasyonun geliştirilmesi, yeni formatların oluşturulmasında rol almıştır.

Murat Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1959 yılında doğan Murat Ülker, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurtdışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı. Bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı. Murat Ülker, gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, "Dikey Entegrasyon" modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir. Murat Ülker, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

Ali Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1969 yılında doğan Ali Ülker, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Grup Başkanlığına atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Ülker aynı Zamanda Global İnovasyon ve Kalite Grup Başkanı görevini de üstlenmiş durumdadır. Ali Ülker, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Erman Kalkandelen (Yönetim Kurulu Üyesi)

Erman Kalkandelen, Franklin Templeton Investments'da Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa şirketlerinin Araştırmalarından sorumlu Ülke Müdürüdür. Defacto Perakende Ticaret A.Ş, Şok Marketler Ticaret A.Ş. ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş yönetim kurullarında görev almaktadır. Erman Kalkandelen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümünden yüksek şeref derecesi ile mezun olmuştur. Ardından Sabancı Üniversitesi İş İdaresi Yüksek Lisans (MBA) programından onur derecesiyle mezun olmuş olup, MBA eğitimi sırasında, Florida Üniversitesi Warrington İşletme Okulunda stratejik yönetim üzerine uzmanlaştığı bir dönem geçirmiştir.

Bendevi Palandöken (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)

1949 yılında Malatya’da doğmuş olan Bendevi PALANDÖKEN, 1965 yılında Denetim Kurulu üyeliğine seçildiği Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği’nde 1978-1984 yılları arasında Başkanvekilliği görevini yapmış, 1984 yılında Dernek Başkanlığına seçilmiş ve bu tarihten itibaren Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Palandöken, 1978 yılında kurduğu Ankara Bakkallar Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Başkanlığını da halen yapmaktadır. Bendevi Palandöken, 1984 yılında Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesinin ardından Başkanvekilliği görevinde bulunmuş, 1990 yılında yapılan genel kurulda Federasyon Başkanlığına seçilmiş ve bu görevini de halen devam ettirmektedir. 1996 yılında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) yönetim kurulu üyeliğine seçilen Palandöken 1999 yılında seçildiği Başkanvekilliği görevinin ardından, 2007 yılından bu yana Konfederasyon Genel Başkanlığı yapmaktadır. Bendevi Palandöken, Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkârlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Eş Başkanlığı (AB-TR KİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, TC Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

Füsun Akkal Bozok (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)

Füsun Akkal Bozok, akademik eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden lisans, Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden yüksek lisans derecesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden doktora derecesi alarak tamamlamıştır. İş hayatına 1980 yılında Arthur Andersen denetim şirketi bünyesinde başlamıştır. 1983’te Koç Grubu’na katılarak önce Denetim ve Mali Grup bölümünde Denetim Uzmanı ve Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1992’de atandığı Denetim ve Mali Grup Koordinatörlüğü görevini 11 yıl boyunca sürdürmüştür. 2003-2006 yılları arasında Finansman Grubu Direktörlüğü yapan Akkal, Eylül 2005 tarihinden bu yana da Yapı Kredi Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Halen Banka’nın İç Sistemleri’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Denetim Komitesi ve Kredi komitesi üyesi olarak görevlendirilen Akkal, aynı zamanda Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi B Tipi Yatırım Ortaklığı’nda Yönetim Kurulu Üyesidir. Diğer taraftan Sabancı Üniversitesi’nde Denetim ve Uluslararası Muhasebe dersleri vermekte olup TKYD, TIDE, T. Muhasebe Uzmanları Derneği ve Boğaziçi Mezunlar Derneği üyesidir.

Mahmut Levent Ünlü (EMAP Ltd. Temsilen)

Mahmut Ünlü, Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’da Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak görev yapmaktadır. Ünlü, 1996 yılında birleşme ve satın alma danışmanlık hizmetleri veren Dundas Ünlü’yü kurdu. Mahmut Ünlü’nün Yönetici Ortak olarak görev aldığı Dundas Ünlü hizmet gamı geliştirerek yatırım bankası olma yolunda büyümesini sürdürürken, 2007 yılında Güney Afrikalı Standard Bank, şirketin çoğunluk hisselerini satın alarak şirkete ortak oldu. Bu ortaklığın ardından Dundas Ünlü’nün adı Standard Ünlü olarak değişti ve Mahmut Ünlü yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO olarak görev aldı. Ünlü, 2007 ile 2012 yılları arasında aynı zamanda Standard Bank’ın Uluslararası İcra Kurulu üyeliğini de üstlenmiştir. 2012 yılında ise Ünlü, Standard Bank’ın şirketindeki ana hisselerini ve grubun çeşitli varlık yönetimi şirketlerini satın alarak ÜNLÜ & Co’yu kurdu. Standard Bank’ın 2015 yılında azınlık hissedarı olduğu ÜNLÜ & Co’ya 2016 yılında ise Birleşik Krallık’ın önde gelen sosyal sorumluluk vakfı Wellcome Trust azınlık hissesi satın alarak ortak oldu. Ünlü, 1989 yılında Georgia Institute of Technology Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında Rice Üniversitesi’nden MBA yüksek lisans derecesi almıştır.