Main Navigation Section Navigation Main Content

Yönetim Kurulu

Cengiz Solakoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı)

Marmara Üniversitesi olarak faaliyetlerine devam eden İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına 1967 yılında Beko Ticaret A.Ş.’de satış elemanı olarak başlamış, 1977 yılında şirketin Genel Müdürü olmuştur. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu’na ait Atılım Şirketi’nin Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sisteminin yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 1994 yılında Tüketim Grubu Başkanlığına atanmıştır. 1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Solakoğlu 2002 yılında Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmış, 2004 yılında 60 yaş uygulaması nedeniyle 38 yıl aralıksız çalıştığı Koç Topluluğundan emekliye ayrılmıştır. 1907 Fenerbahçe Derneği ve Eğitim Gönülleri Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Solakoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak 2003 yılının Sivil Toplum Önderi seçilmiştir.

Mehmet Tütüncü (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

Mehmet Tütüncü Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans, Maltepe Üniversitesi Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. IRI bursu ile İtalya'da 6 ay Üretim, Kalite Kontrol ve Bakım Uygulamaları, Harvard Business School’da Stratejik Pazarlama, IMD/İsviçre, Insead/Singapore’da da çeşitli eğitimlere katıldı.İş hayatına 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Bölümü’nde mühendis olarak başlayan Mehmet Tütüncü, 1987-1996 yılları arasında Best Rothmans Entegre Sigara ve Tütün Sanayi A.Ş’de sırasıyla üretim müdürü, işletme müdürü ve genel müdür olarak görev aldı.Yıldız Holding bünyesindeki ilk görevine, 1996 yılında Ülker Gıda A.Ş.’de İşletmeler Koordinatörü olarak başladı. Ülker Bisküvi ve Çikolata fabrikaları Genel Müdürlüğü, Ülker Grubu Başkan Yardımcılığı, Gıda ve İçecek Grubu Başkanlığı, Gıda Grubu Başkanlığı ve Ulker International Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2016 yılında Yıldız Holding bünyesinde kurulan pladis organizasyonuna Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge CEO’su olarak atandı. 2017 yılında Güney Asya ve Latin Amerika bölgeleri ile pladis Global Bilgi Sistemleri ve İş Modelleri Dönüşüm sorumluluğunu da alarak CEO Yardımcısı olarak görevine devam etti. 2018 yılı Ekim ayından itibaren ise Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yıldız Holding CEO’luğu görevlerini üstlendi. TÜGİS Yönetim Kurulu üyesi olan Tütüncü, birçok Türk ve yabancı sektörel organizasyona da üye. FoodDrinkEurope Yönetim Kurulu ve FoodDrinkEurope Liaison Komite’de de yer alıyor.

Ali Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim aldı. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı. İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlüğe, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Ülker, gençlere danışmalık yapmaktan keyif alıyor. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı seviyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk babası.

Yahya Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2016 yılında mezun olan Yahya Ülker, üniversite eğitimini tamamlamasının ardından, Londra merkezli Kantar Ajansı’nda, İsviçre merkezli bisküvi üreticisi Kambly SA’da ve Credit Suisse’te bankacılık alanında kariyerine devam etti. Yıldız Holding’deki kariyerine 2018 yılında Holding’in inovasyon şirketi olan Northstar’da başlayan Yahya Ülker, görevi süresince üniversite ve sanayi iş birlikleriyle Holding’in geleceğe yatırımı olan inovasyon projelerinin hayata geçirilmesinde aktif rol oynadı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasından sonra Holding’in dijital stratejisinin oluşturulmasında da görev alan Yahya Ülker, 2019 yılından itibaren kurucusu olduğu Yıldız Ventures Girişim Ofisi’nde, Holding’in stratejisine değer katacak sektörlerde kurum içi girişimleri inkübe etmek ve girişimcilik ekosistemini desteklemek için çalışan ekiplere liderlik ediyor. Halen Yıldız Ventures Kurucusu ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi & Dönüşüm ve Teknoloji Lideri olarak görevine devam eden Yahya Ülker, evli ve bir çocuk babasıdır.

Ahmet Bal (Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

Ahmet BAL 1957 yılında Tokat'ta doğmuştur. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nü bitirerek Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kuruluna girmiştir. 1991 yılında Baş Hesap Uzmanlığı ve Yeminli Mali Müşavirlik ünvanını almıştır. 1992 yılında İngiltere'de Nottingham Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) almış ve 1994 yılında Anadolu Endüstri Holding'de Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1995-1998 yılları arasında Efes Sinai Yatırım Ticaret A.Ş. Finans Direktörlüğü, 1998-1999 yılları arasında Efes Sinai Yatırım Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü, 1999-2006 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding Mali İşler Başkanlığı'nda Otomotiv, Finans ve Kırtasiye şirketlerinden sorumlu Mali İşler Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2006-2012 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding'de tüm Grup şirketlerinden sorumlu Denetim Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2013-2018 yılları arası tüm Anadolu Grubu şirketlerinin denetiminden sorumlu Denetim Başkanlığı görevini yürütmüştür. Evli ve iki çocuk babasıdır. Halen Şok Marketler A.Ş.’de Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesidir.

Ömer Faruk Sevgili (Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

1968 yılında Siirt’te doğan Ömer Faruk SEVGİLİ, Siirt Lisesinde lise eğitimini aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. (1991) İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlığa başladı. (1994) Daha sonra sırası ile Bakırköy Belediyesi Hukuk Müşavirliği, İzmir Çiğli Hava Üssü Disiplin Subayı, Türkiye Gemi Sanayi Anonim Ortaklığında avukat ve hukuk müşavirliğinden sonra Ankara Barosuna bağlı olarak serbest avukatlığa devam etmektedir. KÖY-TEKS Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜPRAŞ Denetim Kurulu üyeliği, Bisiklet Federasyonu Disiplin Kurulu üyeliği, TÜKÇEV mütevelli heyeti ve yönetim Kurulu üyeliği gibi görevler üstlenmiştir. 1994 yılında başladığı avukatlık mesleğini şu an itibari ile Mizan Hukuk ve Danışmanlık adı altında Ufuk Üniversitesi cad. No:26/20 Çankaya /Ankara adresinde sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Arapça bilmektedir.

Fahrettin Günalp Ertik (Yönetim Kurulu Üyesi)

Fahrettin Günalp Ertik, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirmesinin ardından, iş hayatına Finansbank’ta Finansal Kontrolör olarak başladı. 2002-2019 yılları arasında Yıldız Holding’de sırasıyla İç Denetçi, Kellogg Finans Müdürü, Ülker Mali İşler Koordinatörü, Gıda Grubu Mali İşler Koordinatörü, Gıda&İçecek ve Perakende Grup CFO’su, Besler Genel Müdürü ve Önem Gıda Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Yıldız Holding’deki kariyeri boyunca önemli projelerde sorumluluklar üstlenen Ertik, 2011 yılında INSEAD Liderlik programını bitirdi. Ardından Wharton Business School ve Kellogg School of Management’da finans, satış, pazarlama ve liderlik alanlarında eğitim aldı. 2019 yılından bu yana Azersun Holding’de Mali İşler Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ertik, 2020 Ağustos itibarıyla da Yıldız Holding’ e Mali İşler Başkanı olarak atanmıştır.

Berin Akarsu (Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

1972 yılında Diyarbakır’da doğan Berin Akarsu, Ortaokul ve Lise öğrenimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir sene aile şirketinde çalışmış, 1997 yılında Butler University’de İş İdaresi Yüksek Lİsans (MBA) derecesini almıştır. İş hayatına 1997 yılında Akfen Grubunun Sigorta ve Finansman bölümlerinde çalışarak başlamıştır. 2000 yılında Türkiye’nin ilk yap-işlet-devret havalimanı projesi olan Atatürk Havalimanı’na Finans Müdürü olarak atanmıştır. TAV Havalimanları ve TAV İnşaat’ın Finansman departmanı bünyesinde 15 yıl boyunca üst düzey pozisyonlarda görev almıştır. 2015-2018 yılları arasında CEO danışmanı olarak görevine devam etmiş ve grubun şirketlerinden HAVAŞ, TAV İşletme Hizmetleri A.Ş., TAV Park A.Ş. de yönetim kurulu üyelikleri yapmıştır. Birçok sivil toplum örgütlerinde görev yapmış olan Akarsu, Paylaşma ve Dayanışma (PAYDA) Platformu Derneğinde Öğrenci Sorumlusu olarak gönüllü olarak çalışmaktadır.