Main Navigation Section Navigation Main Content

Yönetim Kurulu

Cengiz Solakoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı / Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına 1967 yılında Beko Ticaret A.Ş.’de satış elemanı olarak başlamış, 1977 yılında şirketin Genel Müdürü olmuştur. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu’na ait Atılım Şirketi’nin Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sisteminin yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na 1994 yılına Tüketim Grubu Başkanlığına atanmıştır.

1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Solakoğlu 2002 yılında Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmış, 2004 yılında 60 yaş uygulaması nedeniyle 38 Yıl aralıksız çalıştığı Koç Topluluğundan emekliye ayrılmıştır. 1907 Fenerbahçe Derneği ve Eğitim Gönülleri Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Solakoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak 2003 yılının Sivil Toplum Önderi seçilmiştir. Halen TEGV Yönet Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Mustafa Yaşar Serdengeçti (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

Mustafa Yaşar Serdengeçti, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nden mezun olmuş, aynı yıl Deva Holding’de denetçi olarak çalışma hayatına başlamıştır. 1985 yılında Yıldız Holding’de denetçi olarak çalışmaya başlamıştır. 1992-1998 yılları arasında İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 1998-2004 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yapmış, Ülker Grubu’nun dış ticaret şirketinin kurulmasını ve 12 yıl içerisinde 106 ülkeye ihracat yapılmasını sağlamıştır. 2004-2006 yılları arasında Ülker grubu şirketlerinin nakliye ve depolama operasyonlarının birleştirilmesi ve outsource edilmesi projesini yürütmüştür. 2005-2010 yılları arasında Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin yeniden yapılanmasında görev almış, yeni vizyonun hayata geçirilmesi ve sektörün önemli kuruluşlarından birisi haline getirilmesi süreçlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştir. 2011 yılında Şok Marketler Zinciri’nin Migros Grubu’ndan satın alınmasından sonra yeni yönetimi ve yol haritasını oluşturmuştur. Daha sonra UCZ Marketleri’nin satın alınması, organizasyonun geliştirilmesi, yeni formatların oluşturulmasında rol almıştır. 2011-2019 yıllarında Perakende Grup Başkanı olarak görev yapmış olan Serdengeçti satış ve perakende konularında oldukça uzman olup pek çok şirketin performansının iyileştirilmesini, yeniden yapılandırılmasını sağlamıştır. 2017 yılına kadar Perakende Grup Başkanlığı’na satış ve perakende şirketleri bağlıyken Pladis’in kurulmasından sonra perakende, ev dışı tüketim kanalına satış yapan (g2m, EKSPER), joint venture şirketleri ile bazı holding iştirakleri Perakende Grup Başkanlığı’na bağlanmıştır. 2011 yılından itibaren Şok Marketler A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Serdengeçti, İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi’nden denetçilik konulu master derecesi sahibidir. Mustafa Yaşar Serdengeçti evli olup, dört çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Murat Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

Murat Ülker 1959 yılında doğdu, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı, bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı. Gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008’den 2020 yılına kadar çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdü. 29 Ocak 2020 itibarıyla Yönetim Kurulu Üyesi olarak holdinge bağlı şirketlerde aktif görev almaya devam eden Murat Ülker, pladis ve Godiva’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapıyor. Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, ailesiyle seyahat etmekten ve yelken sporu yapmaktan hoşlanmaktadır.Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunuyor.

Ali Ülker (Yönetim Kurulu Üyesi)

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim aldı. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı. İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986- 1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlüğe, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Ülker, gençlere danışmalık yapmaktan keyif alıyor. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı seviyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk babası.

Fatma Füsun Akkal Bozok (Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

Fatma Füsun Akkal Bozok, akademik eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden yüksek lisans derecesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden doktora derecesi alarak tamamlamıştır.Mezuniyetinden sonra iş hayatına 1980'de Arthur Andersen Denetim Şirketi bünyesinde başlamıştır. 1983’te Koç Grubu’na katılıp Holding içinde önce Denetim ve Mali Grup bölümünde Denetim Uzmanı ve Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1992’de atandığı Denetim ve Mali Grup Koordinatörlüğü görevini 11 yıl boyunca sürdürmüştür. 2003-2006 yılları arasında Finansman Grubu Direktörlüğü yapan Akkal, Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta olup, Eylül 2005 tarihinden bu yana Yapı Kredi Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Akkal, ayrıca Akis GYO’da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Finansal Hizmetler’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mahmut Levent Ünlü (Yönetim Kurulu Üyesi (EMAP Ltd. Şirketini Temsilen))

Mahmut Ünlü, Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’da Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak görev yapmaktadır. Ünlü, 1996 yılında birleşme ve satın alma danışmanlık hizmetleri veren Dundas Ünlü’yü kurdu. Mahmut Ünlü’nün Yönetici Ortak olarak görev aldığı Dundas Ünlü hizmet gamı geliştirerek yatırım bankası olma yolunda büyümesini sürdürürken, 2007 yılında Güney Afrikalı Standard Bank, şirketin çoğunluk hisselerini satın alarak şirkete ortak oldu. Bu ortaklığın ardından Dundas Ünlü’nün adı Standard Ünlü olarak değişti ve Mahmut Ünlü yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO olarak görev aldı. Ünlü, 2007 ile 2012 yılları arasında aynı zamanda Standard Bank’ın Uluslararası İcra Kurulu üyeliğini de üstlenmiştir.

2012 yılında ise Ünlü, Standard Bank’ın şirketindeki ana hisselerini ve grubun çeşitli varlık yönetimi şirketlerini satın alarak ÜNLÜ & Co’yu kurdu. Standard Bank’ın 2016 yılında azınlık hissedarı olduğu ÜNLÜ & Co’ya 2017 yılında ise Birleşik Krallık’ın önde gelen sosyal sorumluluk vakfı Wellcome Trust azınlık hissesi satın alarak ortak oldu.

Ünlü, 1989 yılında Georgia Institute of Technology Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında Rice Üniversitesi’nden MBA yüksek lisans derecesi almıştır.

Erman Kalkandelen (Yönetim Kurulu Üyesi)

Erman Kalkandelen, Franklin Templeton Turkiye Danismanlik A.S. Türkiye CEO’su dur. Defacto Perakende Ticaret A.Ş, Şok Marketler Ticaret A.Ş. ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş yönetim kurullarında görev almaktadır. Erman Kalkandelen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümünden yüksek şeref derecesi ile mezun olmuştur. Ardından Sabancı Üniversitesi İş İdaresi Yüksek Lisans (MBA) programından onur derecesiyle mezun olmuş olup, MBA eğitimi sırasında, Florida Üniversitesi Warrington İşletme Okulunda stratejik yönetim üzerine uzmanlaştığı bir dönem geçirmiştir.

Bendevi Palandöken (Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi)

1949 yılında Malatya'da doğmuş olan Bendevi Palandöken, 1965 yılında Denetim Kurulu üyeliğine seçildiği Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği'nde 1978-1984 yılları arasında Başkanvekilliği görevini yapmış,1984 yılında Dernek Başkanlığı'na seçilmiş ve bu tarihten itibaren Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Palandöken, 1978 yılında kurduğu Ankara Bakkallar Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin Başkanlığını da halen yapmaktadır. 1996 yılında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Palandöken,1999 yılında TESK Başkanvekilliği görevine seçilmiş olup , 2007 yılından bu yana Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanlığını yapmaktadır.

Bendevi Palandöken, Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkârlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Üyeliği (AB-TR KİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Kurucu Üyeliği, TC Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, TESK, TOBB, TÜBİTAK ve KOSGEB Ortaklığında kurulan Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları Brüksel Ofisi (TuR&Bo aisbl) Koordinasyon Dönem Başkanlığı ve Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı Başkanlığı görevlerini de bir arada sürdürmektedir. Ayrıca Palandöken 1962 yılından beri aralıksız olarak Ankara Cebeci Telli Kaya Sokakta bakkallık faaliyetini de sürdürmektedir.