Main Navigation Section Navigation Main Content

CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız

2020 yılını tüm dünya olarak mücadele içinde geçirdik. İnsanlığın en temel önceliği kendi sağlığını ve sevdiklerinin sağlığını korumak oldu. Bizim Toptan olarak bizim önceliğimiz ise, ilk günden itibaren öncelikle değerli müşterilerimiz ve çalışanlarımızın sağlığını korumak, akabinde de süreçlerimizde gereken hassasiyeti sürdürerek en iyi fiyatlar ile halkımıza kesintisiz hizmet etmek oldu. 2017 yılından bu yana attığımız adımlar, hayata geçirdiğimiz operasyonlarımız ve dönüşümümüzün desteği ile olağandışı pandemi sürecine, hazır bir Bizim Toptan olarak girdik.

Pandemi, toplumsal hayat, iş süreçleri, ticaret, teknoloji, tüketim alanlarında kaçınılmaz bir değişimi de beraberinde getirdi. Pandemi öncesinde başlattığımız kurumsal kaynak planlaması (ERP) dönüşüm sürecimizi hız kesmeden devam ettirirken, pandeminin getirdiği değişimlere hızla adapte olarak diğer dijital dönüşüm süreçlerimizi de hızlandırdık. Bu dönemde e-ticaret sitemizi yeniledik. Pandemi öncesinde test aşamasında olan Tıkla-Gel-Al satış kanalımızı da tüm mağazalarımız için Türkiye genelinde canlıya alarak, dijital dönüşüm ve adaptasyon kabiliyetimizin hızını bir kez daha gösterdik. Artık müşterilerimiz geniş bir ürün portföyüne online olarak ulaşırken, zamandan da kazanarak yeni alışveriş kanallarımızı deneyimleyebilmektedir.

Profesyonel satışın gücü olan satış kanalımız PROSAF, 2020 yılında zorlu bir dönem geçiren ev dışı tüketim kanalındaki ticari müşterimizin yanında olmaya devam etti. Hedef müşteri grubunda faaliyet gösteren, kantin, otel, restoran, fast-food noktaları, kafe ve pastaneler, catering firmaları, işletme mutfakları gibi pandeminin etkisini yakından hisseden ticari müşterimizin olduğu PROSAF operasyonumuz, bu zorlu sürece karşın 65 ildeki 90 mağazalık operasyonu yaygınlaştırarak 70 ildeki 102 mağazalık operasyona ulaştı. PROSAF’ın sorumlu olduğu pazarlardaki, pandemiden daha az etkilenen müşteri gruplarında derinleştik. Yıl içinde, müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla tele-satış uygulamasını da hayata geçirmiş ve PROSAF kanalımızı rakiplerinden farklılaştırmaya devam etmiş buluyoruz.

Türkiye’de bir ilk olan iş ortaklığı modelimiz Seç Market, 2020 yılında Türkiye genelinde her geçen gün büyümeye ve mağaza sayısını artırmaya devam etmiştir. Bu büyüme ile satış gelirlerimiz içindeki payını da güçlendirdi. Ağustos ayında Seç Market kanalımızı Seç Marketçilik A.Ş. olarak şirketleştirerek, bu kanalı daha farklı ve büyük hedeflere ulaştırmak üzere atım attık. 2020 yılına 801 mağaza ile başlayan Seç Market kanalımız, sene sonunda 1209 mağazaya ulaşarak hedeflerinin çok daha üzerinde performans göstermiştir. “Esnafın yanında” olarak sektörde öncü ve yenilikçi bir şekilde hem ülke ekonomisine olan hem de geleneksel perakende kanalına katkı sağlayan Seç Market kanalımızın gelişimine inancımız pekişmektedir. Satışlarımız içindeki payı %10’dan %15’e ulaşan Seç Market kanalımızın 2021 yılında, geleneksel kanalın varlığını ve gelişimini destekleyen “kazan-kazan” iş modeli ile çok daha hızlı büyümesini planlamaktayız.

Yıl içinde satış kanallarımızın gelişimini sürdürürken, CRM altyapımızın gücünden de faydalanmaya, müşterilerimize doğru kanallarla ihtiyaçları doğrultusunda ulaşmaya devam ettik. Böylece Bizim Toptan olarak müşteri sayısında kendi rekorumuzu kırdık. Müşterilerimizin bize, kalitemize, güvenilir fiyat ve hizmet politikamıza olan inancı ile 2020 yılını, bir önceki yıla göre %14,8 oranında artan, iki milyon iki yüz bin müşteri sayımız ile tamamlamış bulunuyoruz, ciromuz %18,6 oranında artış ile 5,4 milyar TL’ye ulaştı. Geçen sene de vurguladığımız, sigara ve şeker hariç satış gelirlerimizin büyümesi ise %24,4 ile sene başındaki hedeflerimizin de üzerinde gerçekleşti. Müşteri miksi ve beraberinde satış miksinde gerçekleştirdiğimiz iyileşme ile sürdürülebilir karlı büyüme yolundaki hedefimizi de başarı ile devam ettirdik. 2019 sonunda %45,3 olan ev dışı tüketim (HORECA, kurumsal müşteri), bireysel ve Seç Market kanallarımızın toplam satışlarımız içindeki payı pandeminin etkisine rağmen artarak %49,5’e ulaştı. Bu gelişim Bizim Toptan olarak büyümeyi karlı ve sürdürülebilir olarak gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Nitekim brüt kâr marjımız %10,9 olarak gerçekleşirken, UMS 15 etkisi hariç tutulduğunda brüt kâr marjındaki iyileşme reel anlamda 50 baz puanlık artışa işaret etmektedir. Sene sonunda FAVÖK marjımız %4,8; net kâr marjımız %0,7 olarak gerçekleşmiştir. Net karımız böylesine güçlü bir dijital dönüşüm/yatırımlarının yapıldığı bir yılda bile, bir önceki yıla göre %15,4 oranında artarak 33 milyon TL’den 38,2 milyon TL’ye yükselmiştir. Hedeflerimize göre çok daha başarılı tamamladığımız 2020 yılı, Bizim Toptan’ın güçlü operasyonel ve finansal gelişiminin kanıtıdır.

Değerli paydaşlarımız;

Bizim Toptan ailesinin her bir ferdi olarak, tüm müşterilerimize ve paydaşlarımıza daha iyi hizmet sunabilmek için canla başla çalışmaktayız. Bu çalışmalarımız sırasında dünyamızı ve gelecek nesillerimizi de düşünmekteyiz. Felsefemiz “Bu Dünya Bizim!” Bu doğrultuda etkin enerji kullanımı, dijitalleşme, ürün güvenliği, çalışan memnuniyeti, marka ve itibar yönetimi, tedarik zinciri alanlarındaki proje, uygulama ve performans gelişimini içeren bir dizi aksiyonu da almış bulunmaktayız. Tüm bu adımlarımız sonucunda 2020 yılında Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye de hak kazandık. Bundan sonrasında sürdürülebilirlik alanında da çalışmalarımızı aynı hızla geliştirmeye devam edeceğiz.

2020 yılı bize gösterdi ki; sağlık, paylaşım, bir arada ve birbirimize yakın olabilmek çok değerli. Küresel dinamikler, tüketici tercihleri, alışkanlıklar değişse de biliyoruz ki biz, Bizim Toptan olarak mesafelerden bağımsız şekilde, tüm paydaşlarımıza yakınız, yanındayız! Müşterimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın, paydaşlarımızın, tüm tedarikçilerimizin yanındayız. Çünkü biz Bizim Toptan olarak “Hayatın Yanındayız”.

Bu yaklaşımımızın ve müşterilerimize sunduğumuz kesintisiz hizmetimizin parçası olan tüm değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, siz değerli paydaşlarımıza 2021 yılında çok daha güçlü, dijital, başarılı bir Bizim Toptan için çalışacağımızın temennisi ile sağlıklı günler diler, saygılarımı sunarım.

Hüseyin Balcı
CEO