Main Navigation Section Navigation Main Content

CEO Mesajı

Değerli hissedarlarımız, kıymetli iş ortaklarımız ve değerli Bizim Toptan ailesi,

6 Şubat tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilimizi etkileyen deprem felaketinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize sabır ve baş sağlığı diliyorum. Birliktelik ve dayanışma duygusuyla, devletimizin gücü ve milletimizin birlikteliği ile bu afetin yaralarının hızlıca sarılacağına inancım tamdır. Bizim Toptan ailesi olarak biz de bu zorlu günlerde halkımıza hizmet duygusuyla çalışmaya devam edeceğiz.

Bizim Toptan olarak halkımıza hizmet duygusu ile çalıştığımız bir dönem de kuşkusuz 2022 yılı idi. Küresel olarak geçtiğimiz iki senede yaşadığımız pandemi sürecinin akabinde başlayan normalleşme dönemine karşın, 2022 yılı, hem dünya ekonomisi için belirsizliklerin olduğu hem de ülkemiz için son yılların en yüksek enflasyon oranlarının yaşandığı zorlu bir dönem oldu. Bu zorlu sürece karşın biz, hem geçtiğimiz iki senede attığımız adımların geri dönüşlerini aldık, hem de uzun vadeli hedeflerimizden şaşmadan azimle çalışarak, başarılı bir yılı geride bıraktık. Çalışmalarımızı devam ettirirken her zaman olduğu gibi insan ve hizmet odaklı felsefemizi koruduk. Stratejik planlarımızı trendleri izleyerek uygulamaya koyduk. 2022 yılındaki çalışmalarımızı insan ve gelecek odaklı çalışmalarımız, operasyonlarımızı geliştirmek için faaliyetlerimiz ve dijitalleşme adımlarımız olarak gruplandırabilirim.

İnsana ve geleceğe olan duyarlılığımız, Bizim Toptan olarak hem müşterilerimizin hem iş ortaklarımızın hem de tüm çalışanlarımızın sağlığını, güvenliğini, sürekli gelişimini hedeflemektedir. Bu amaçla nasıl ki pandemi döneminde sağlık ve güvenliğe önem verdiysek, 2022 yılında da bu felsefemizi geliştirerek devam ettirdik. 2022 yılı, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda kendimizi geliştirdiğimiz ve sektörümüzde öncü olduğumuz bir yıl oldu. Yıl içinde tüm personelimize, sürekli olarak yaptığımız İSG eğitimlerimiz ile toplamda 6.234 saat temel İSG eğitimi verdik. Eş anlı olarak inşaat alanlarımızda iş ortaklarımıza 960 saatlik İSG eğitimi sağladık. 168 mağazamızın acil durum krokilerini oluşturarak, afet yönetimine yönelik kriz planlarımızı hazırlayıp tatbikatlarımızı yaptık. Nitekim bu çalışmalarımız sayesinde, son yaşanan deprem felaketi de dahil, oluşan acil durumlarda güçlü şekilde durabildik ve halkımıza kesintisiz şekilde hizmet etmeye devam ettik. Yaptığımız çalışmalarımızın geri dönüşü olarak İSG yönetim sistemimizi yıl içinde aldığımız TSE ISO 45001 belgesi ile taçlandırdık.

Geleceğe olan duyarlılığımız bizi ana ortağımız Yıldız Holding’in de sürdürülebilirlik felsefesinin bileşenlerinden olan “doğanın geleceği için çalışmak” amacıyla adımlar atmaya yöneltti. Bu amaçla Gebze mağazamızın çatısına 1.288 metrekarelik 264 kWp kurulu güç kapasiteli güneş enerjisi sistemi kurduk. 2023 yılı itibarıyla Gebze mağazamız elektrik tüketiminin %107’si, yani ihtiyacının da üzerinde elektriği güneş enerjisinden faydalanarak üretecektir. Bu sayede yaklaşık 141 ton karbonluk karbon salınımını, yaklaşık 6.300 adet ağacın bir yılda temizleyebileceği sera gazını önleyebileceğimiz için mutluyuz.

Operasyonlarımızı geliştirmek için yıl içinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz, Şirketimizin hem nicelik hem de nitelik olarak büyümesini sağladı. Yıl içinde yeni açtığımız 7 mağaza ve yerlerini değiştirdiğimiz iki mağazamız ile coğrafi yaygınlığımız 72 şehre, toplam mağaza sayımızı da 180’e yükselttik.

Türkiye’nin alanında öncü satın alma iş ortaklığı modeli olan SEÇ Market iş ortaklığı modelimiz, kazan-kazan felsefesi ile esnafımızın yanında olmaya devam etti. Yıl içinde 1.726’dan 2.409’a yükselttiğimiz SEÇ Market iş ortağı sayısı ile hem ülkemiz ekonomisine hem de geleneksel perakende kanalına katkı sağlamaya devam ettik. Bugün yurdumuzun her şehrinde yer alan SEÇ Market ağı, satışlarımız içinde de %20’yi aşan paya sahiptir. İş ortaklarından müşterisine tüm paydaşlarına “kazandıran” bu modelimizin gördüğü büyük ilginin 2023 yılında da devam edeceğine ve çok daha verimli hale geleceğine inancım tamdır.

Şirketimizin çevikliği ve değişime ayak uydurmaktaki başarısının bir sonucu olarak, pandemi döneminde alternatif kanallarda güçlenen PROSAF ekibi, ev dışı tüketim (EDT) sektörünün tekrar normalleşmesi ile 2022 yılında hem müşteri sayısını hem de operasyonel erişimini artırdı. PROSAF operasyonlarımızı 117 mağazamızdan sürdürür hale geldik. Ayrıca bu operasyonumuzun verimliliğini artırmak için yüz yüze ve tele-satış yönteminden sonra dijital satış kanalını da faaliyete geçirdik. 2023 yılında EDT kanalında PROSAF ekibimizin sektörde ulaştığı noktaların daha da gelişmesi için çalışacağız.

Dijital ticarette de yıl içinde gelişimimiz devam etti. Faaliyete geçirdiğimiz mobil uygulamamız sayesinde kargo ve “tıkla gel al” yöntemlerimiz ile fiziksel mağaza deneyiminin dijitaldeki varlığını iyileştirdik. Gerek dijitalde gerekse de fiziki mağaza deneyiminde müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile hizmet kalitemizi artırmaya devam ettik. Hedefimiz her daim yüksek olan müşteri memnuniyeti skorumuzu daha da yukarılara taşımak. Bu hedef ile çalışıyor olmamız bizleri her sene kendi rekorumuzu kırdığımız müşteri sayımıza ulaştırıyor. Nitekim 2022’de de rekor tazeleyerek, bir önceki yıla göre %8,1 oranında artış ile tekil müşteri sayımızı 2,5 milyonun üzerine taşımış bulunuyoruz.

Müşteri sayımız ve her geçen gün gelişen çok kanallı satış modelimizin verimliliğini desteklemek için tedarik zincirine de yatırım yaptık. Yıl sonunda Denizli’de açtığımız ana depomuz ile Gebze, Adana ve Erzurum’la birlikte ana depo sayımızı 4’e yükselttik.

Yatırımlarımızın 2022 yılındaki önemli alanlarından bir diğeri de kuşkusuz dijitalleşmeye yönelik adımlarımız idi. Bizim Toptan’ın 20.yaşını kutladığımız 2022 yılında, şirketimizin kuruluşundan bu yana kullanılan kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemini SAP yazılımına geçirdik. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve perakendecilik alanında da lider şirketlerin kullandığı SAP yazılımı ile dijitalleşme yönünde büyük bir adım atmış durumdayız. Yapay zekâ algoritmalarını kullanarak gerek B2B gerekse B2C tarafında müşterilerimizin ürün satın alma eğilimlerini, davranışlarını, talep ve beklentilerini dinamik şekilde analiz edip, her bir müşterimiz için özel aktivite önerileri oluşturmaktayız. Verimli ve otomasyona dayalı bir altyapıya sahip olmak için hayata geçirdiğimiz dijitalleşme projeleri, yenileri ile 2023 yılında da devam edecek.

Değerli Paydaşlarımız,

Belirtmeliyim ki Bizim Toptan alanında tek bir ticaret platformu olarak, güvenilir ve kaliteli ürünleri, geniş ürün ve hizmet yelpazesi, uygun fiyatları ve kesintisiz hizmeti ile tüm müşterilerinin ve ticaretin yanındadır, ülkemiz ekonomisine destek verme amacındadır. Hep beraber yarattığımız sinerji sayesinde şirketimiz %95,7 oranında büyümüş, sigara ve şeker hariç satışlarımız hedefimizin de üzerinde %107 oranında artış göstermiştir. Şirketimiz 2022 yılı için Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na açıkladığı tüm hedeflerini başarı ile gerçekleştirmiştir. Bu başarı, kalitemize güvenen müşterilerimiz; desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz hissedarlarımız ve iş ortaklarımız; işini gönülden bağlılıkla, özveriyle yapan çalışanlarımız sayesindedir. Birlikte yarattığımız bu sinerji ile Cumhuriyet’imizin 100.yılını kutlayacağımız 2023 yılında da her gün bir öncekinden daha iyisini yapmak için çalışacağız.

Saygılarımla,

Hüseyin Balcı
CEO